Mnoho mincí a velké bankovky může obchodník odmítnout

20.2.2018

Přijdete do obchodu a chcete zaplatit mnoho mincemi nebo pětitisícovkou. Ale narazíte a obchodník odmítne mince nebo bankovku akceptovat. Má na to obchodník právo a kolik mincí musí přijmout? Přečtěte si to dříve, než zajdete na nákupy s hromadou mincí a hodnotnou bankovkou v kapse.

Mince ano, ale maximálně do 50 kusů

Od 1. července 2011 platí zákon č. 136/2011 Sb. o oběhu bankovek a mincí, který stanovuje, že obchodník má nárok vaši platbu odmítnout, jestliže mu předložíte více než 50 kusů mincí. V praxi to znamená, že ve dvojkorunách musí obchodník přijmout 100 Kč, ale částku nad tuto hodnotu již ve dvojkorunách vzít nemusí. Na kombinaci mincí nezáleží. Někteří obchodníci jsou ale za drobné vděční a často sami žádají mince nižší nominální hodnoty.

Výměna mincí v bance má svá pravidla

Pravidla platí pro obě strany stejně a ani jako kupující nemusíte přijmout od obchodníka nazpět více než 50 kusů mincí. Vždy záleží na vaší vůli a ochotě mince přijmout. Ať už budete v pozici zákazníka nebo obchodníka, mince si můžete proměnit bezplatně v České národní bance a v bankách, které provádějí pokladní operace. Mince mějte roztříděné podle nominální hodnoty v jednotlivých sáčcích a označte je finální částkou. Jestliže žádáte proměnit méně než 100 kusů mincí od každé nominální hodnoty nebo je nebudete mít roztříděné a zabalené podle požadavků banky, může vám za to banka naúčtovat poplatek.

Bankovy vysoké hodnoty mohou být problém

Pokud jste chtěli zaplatit nákup drobnými, ale obchodník to odmítl, nákup ponecháte v obchodě. Co se ale stane, jestliže jste čerpali nějaké služby a rozhodli jste se za ně zaplatit vysokou bankovkou, ale poskytovatel služeb nemá na vrácení? V praxi dochází k tomu, že obchodník nemá dostatečnou hotovost na vrácení hotovosti a službu de facto máte zdarma, neboť se již poskytnutá služba nedá stornovat. Buďte však solidní a domluvte se s obchodníkem na pozdější úhradě dluhu.

Mohou obchodníci odmítnout bankovky?

Bankovky musejí obchodníci přijímat bez omezení a nemohou se vymlouvat na to, že bankovka má příliš vysokou nominální hodnotu. Někteří obchodníci tento zákon porušují a na dveřích nebo u pokladny mají uvedeno, že neberou bankovky nad 2 – 5 tisíc Kč. Obchod se ale nemusí uskutečnit, jestliže vám obchodník sdělí, že nemá peníze na vrácení, popřípadě by mu to znemožnilo další obchody.

Další texty:

Doporučujeme:

Více o tématice půjček pro studenty můžete najít na stránkách Maxi-půjčky.cz - půjčky online ihned

Informace o studentských půjčkách jsou dostupné také na webu Studentská-půjčka-online.cz

A pokud byste chtěli získat studentskou půjčku rychle, mohou se vám možná hodit i tyto informace.

Náš tip:

Půjčky bez potvrzení o příjmu jsou zde pro ty, kteří nemohou doložit, kolik vydělávají.