Důležité: Web byl vytvořen před rokem 2016 a publikované informace tak nemusí být v souladu se současnou právní úpravou v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Studentské půjčky od bank
i nebankovních společností

13.11.2013

Pokud jste student a potřebujete peníze například na drahé studium vysoké školy, je pro vás na trhu k dispozici produkt jménem půjčka pro studenty. Můžete si vybrat jak u bankovních, tak i nebankovních společností. Jste-li odpůrci zdlouhavého papírování a schvalovacích kolotočů, tak raději volte produkty nebankovních společností. A jak to vypadá s možností získání půjčky pro studenty bez ručitele?

Banka? Až 600 tisíc a ručitel k tomu

Každý ze dvou zmíněných finančních ústavů má své výhody i nevýhody. Začneme bankou. Banky studentům nad osmnáct let nabízejí možnost půjčit si na studia až 600 tisíc korun. Jedná se většinou o účelový úvěr, takže je nutné peníze skutečně použít na věci související se studiem. V drtivé většině případů však banka požaduje ručitele, tím má být povětšinou rodič. Pokud ale vaši rodiče nejsou schopni ručit, třeba z důvodu špatné finanční situace, může nastat problém se schválením úvěru.

Jestliže ovšem ani tak nechcete využít služeb nebankovní společnosti, je pro vás ještě jedno východisko, a to úvěr Gaudeamus od Komerční banky. Ta nabízí studentům možnost půjčit si bez ručitele, pokud má žadatel vlastní pravidelný příjem. Navíc si můžete odložit splátky až na dobu po skončení studia a během školy platit pouze úroky z vyčerpaného úvěru. U této možnosti je však horní hranice půjčky pouze 150 tisíc korun.

Nebankovní společnost? Nižší částky, ale bez prověřování

Pokud se vám nechce absolvovat složité schvalovací procesy bankovních domů, koukněte na internet a vyberte si některou z mnoha nabídek nebankovních společností. Ty nenabízí úvěry přímo pro studenty, ale i tak si můžete zvolit ze široké škály produktů. Navíc si můžete veškeré žádosti o studentskou půjčku vyřídit z pohodlí domova přes internet či SMS. Určitou nevýhodou nebankovních úvěrů mohou být nižší částky, které si lze půjčit, obvykle kolem deseti až dvaceti tisíc korun. Několik společností však nabízí možnost zažádat až o padesát tisíc korun, ale to až poté, co jste u konkrétní firmy měli několik úvěrů předtím. Důležitou výhodou může být i fakt, že u nebankovních společností nepotřebujete ručitele, ani potvrzení o stálém příjmu.

Úrokové míry, RPSN jsou opravdu různé a každá firma to mívá trochu jiné. Z toho důvodu je potřeba hledat a dobře vybírat firmu od které si peníze vypůjčíme. Někdy bývá možné získat peníze před výplatou i od naší banky, například přečerpáním účtu do mínusu - takzvaný kontokorent.

Další texty:

Doporučujeme:

Informace o studentských půjčkách jsou dostupné také na webu Studentská-půjčka-online.cz

A pokud byste chtěli získat studentskou půjčku rychle, mohou se vám možná hodit i tyto informace.

Náš tip:

Půjčky bez potvrzení o příjmu jsou zde pro ty, kteří nemohou doložit, kolik vydělávají.